2015.07.29

Kategori » Yemek Tarifleri

Mercimek köftesi Oktay usta

Masa

Mercimek köftesi tarifi arıyorsanız ama denenmiş ve herkesin beğeneceği bir tarif olsun diyorsanız ilk baktığınız mercimek köftesi Oktay usta tarifi oluyor olacak. Bunu neden tercih ettiklerine gelince ise, herkes genellikle ilk kez yapacağı mercimek köftesi için tam tarif almak istiyor ve gelecek olan misafirlerine en güzel ikramı sunmak için, bu konuda profesyonel olan ve tariflerine güvenilen Oktay ustadan yardım almak istiyorlar.


Bu durumda da daha önce programında yapmış olan ve şimdilerde ise rahatlıkla internet sitelerinde bulacağınız tariflerine bir göz atmanız yetiyor. Bu sebeple bizlerde sizler için mercimek köftesi Oktay ustanın tarifini veriyor olacak ve afiyetle yiyeceğiniz bir mercimek köftesinin yapımına başlamanız için malzemelerimizi sayıyoruz
 

Malzemeler
 

1litre su

Bir su bardağı kırmızı mercimek

1 su bardağı ince bulgur

Domates salçası

Biber salçası

Karabiber

Tuz

Kimyon

Limon

Kuru soğan

Sıvıyağ

Maydanoz
 

Yapılışı
 

İlk olarak dilerseniz doğanlarınızı küçük küçük doğrayabilir ve sonrasında ise salçalar ile tavada iyice pişirebilirsiniz. Bu aşama yapıldıktan sonra bunu kenara alıp mercimeği kaynamaya bırakabilirsiniz. Sonrasında

Se suyunu artık çekmeye başladığı sırada altını kapatacak ve bulgurunuzu ekliyor olacaksınız. İyice karıştıktan sonra salçalı karışımınızı koyacak ve karıştırmaya devam ediyor olacaksınız. Sırası ile tüm malzemeleri de ekleyiniz ve tarifinizi yapmaya devam ediniz. Bu aşama dilerseniz içine yeşil soğan koyabilir ya da kokmasını istemiyorsanız eklemeden de yapabilirsiniz. Bu özellik sizin damak keyfinize kalmış bir artı olarak yapılabilir.

Tüm malzemeler ile karışım sağlandıktan sonra artık yavaş yavaş tabağa koymaya başlayabiliriz. Bunun için tabağınızın alt kısmına yıkanmış ve kurulanmış kıvırcık koyabilir ve sonrasında ise üzerine mercimek köftelerinizi elleriniz ile sıkım yaparak yani şekil vererek sırası ile dizmeye başlayınız.

Artık mercimek köftesi Oktay usta tarifiniz yemeye hazır bir halde sizleri bekliyor. Yemeklerinizin yanına hoş bir ikram olarak kalacak ve keyifle yemenizi sağlıyor olacaktır.

Masa

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

Masa
Kırmızı mercimek köftesi

Kırmızı mercimek köftesi genellikle gün ve toplantılarında yapılabi ...

Mercimek köftesi Oktay usta

Mercimek köftesi tarifi arıyorsanız ama denenmiş ve herkesin beğeneceği ...

Yeşil mercimek köftesi

Yeşil mercimek köftesi aslında genellikle kırmızı mercimek olmadığı zama ...