2015.07.29

Kategori » Yemek Tarifleri

Kırmızı mercimek köftesi

Masa

Kırmızı mercimek köftesi genellikle gün ve toplantılarında yapılabilecek biraz uğraştırıcı ama oldukça lezzetli olan tatlardan biridir. Dolayısı ile de hem keyif ile yiyebileceğiniz hem de sunumu ile fark yaratabileceğiniz kırmızı mercimek köftesi için tam kararında bir tarif veriyor olacağız ama bunun zaman zaman mercimeğinizin markası ve onun cinsi ile de alakalı olduğunu unutmayınız. Kıvamında herhangi bir aksaklık görürseniz biraz daha bulgur koyarak kıvamını tutturabilirsiniz. Yani kısaca zorlanmayacağınız ve işte bu diyeceğiniz harika bir lezzet olan kırmızı mercimek köftesinin öncelikle malzemelerine sonrasında ise yapılışına bir göz atalım.
 

Malzemeler

1 su bardağı kırmızı mercimek

1 litre su

2 su bardağı kadar ince bulgur

5 yemek kaşığı zeytinyağı

Kimyon

Maydanoz ve yeşil soğan

2 büyük soğan

İki kaşık domates salçası

Yarım kaşık biber salçası

Yarım limon

Tuz

Karabiber

Yapılışı:
 

İlk olarak kırmızı mercimeği yıkayınız ve sonrasında suyu ekleyerek kaynamaya bırakınız.  Bu sıra da kuru soğanı doğrayarak salça ve diğer baharatlar ile kavurmaya bırakınız. Sonrasında ise kaynayan Mercimek suyunu çekmeye başladığında altını kapatın ve bulguru ekleyerek diğer yeşillikleri de ekleyerek karıştırmaya devam ediniz. Bu adımda biraz katı olabilir o sebeple eliniz ile yoğurabilirsiniz. Burada ki amaç tüm malzeme iyice karışsın diye yapılıyor olacak ve iyice kıvamını bulduktan sonra sıkım halinde tabaklara dizmeye başlayabilirsiniz.
 

Mercimeğiniz biraz cıvık kalırsa ise hiç endişelenme etmeden, içine bir miktar daha bulgur ekleyerek formunu verebilirsiniz. Bu sebeple verdiğimiz tariften birazda fazla bulgur yanınızda bulundurabilirsiniz. Kıvamı sıkım yapacak kadar bütünleşmiş olmalı ve ellerinize yapışmamalı. Elbette çok da katı olmamalı çünkü mercimek köftesi kaldıkça biraz daha kıvam bulacak ve bu seferde sert oluşu nedeni ile istenilen tadı vermeyebilir.
 

Kısaca kırmızı mercimek köftesi yapımı ve kıvamı zor olan bir yemek olsa da, kadınlar arasında en çok sevilen tatlardan biridir. Özellikle salçasını bol koyduğunuz sürece tadı daha da güzel olacak ve tam not alacağınız bir mercimek köftesi ortaya çıkmış olacaktır.

Masa

Henüz yorum bulunmamaktadır

Yorum Yapın

Masa
Kırmızı mercimek köftesi

Kırmızı mercimek köftesi genellikle gün ve toplantılarında yapılabi ...

Mercimek köftesi Oktay usta

Mercimek köftesi tarifi arıyorsanız ama denenmiş ve herkesin beğeneceği ...

Yeşil mercimek köftesi

Yeşil mercimek köftesi aslında genellikle kırmızı mercimek olmadığı zama ...